1. Na začiatok upozorňujem, že toto nie je moje investičné doporučenie. Stratégiu si musíte nastaviť v kontexte vašich možností, skúseností, finančný potrieb, akceptácii rizika, očakávaní, vedomostí, veku, časového horizontu… Informácie, ktoré zdieľam k jednotlivým titulom s aktuálne k dátumu publikovania postu a kedykoľvek môžem zmeniť názor a moje portfólio sa môže zmeniť, no vy sa o tom nedozviete. Za jednu z častých chýb považujem investovanie na základe rád ostatných, bez vlastnej analýzy . Pre mňa je priorita rozvoj našich firiem, to ma napĺňa a baví. Keďže ma však baví uvažovať nad rôznymi biznismimi, akciové trhy patria medzi jednu z možností zhodnotenia prostriedkov s uvažovaním o biznisoch, prípadne trochu zábavy (alebo občas aj nie)  :). 

Začnem otázkami. Sme v bubline? Ak áno, praskne, alebo nie? 

Priznávam, že  v roku 2016 som očakával výrazný prepad, odvtedy som však dosť zmenil názor a myslím si, že významnú časť prudkého rastu, ktorý sme zažili za posledných 10 rokov skutočne drivovali inovácie a technológie a je opodstatnený a zvyšnú časť lacné peniaze a dopyt investorov ako taký. Preto by som celkový trh nenazval bublinou i keď niektoré segmenty a tituly za veľmi nafúknuté považujem a tá disproporcia priniesla tento rok podľa mňa zaujímavé príležitosti. Korekcia príde, skôr či neskôr. V mojom portfóliu prevažujú  “value” investície i keď mám niektoré rastové tituly v hľadáčiku. 80% investícií mám s dlhodobým zámerom a 20% je občasný trading + (špekulatívne expozície).  

Takto vyzerá moje portfólio 

GOOGLE

Toto je trochu nuda. Myslím si, že google ma pred sebou slušný rast jeho hlavného príjmu z reklám (tu má obrovské rezervy v monetizácii produktových feedov a nultých výsledkov, tak aj z ďalších služieb ako cloud, youtube, či biznisu naviazaného na android), ďalej tu máme herný segment. Okrem toho sú tu ďalšie služby ako gsuite, sheets, maps a mnoho iných. Za hrozby považujem hlavne regulácie a dane.

Unibail Rodamco Westfield. 

K tomuto titulu by som sa zrejme nedostal, nemať v okolí človeka, ktorý tomuto biznisu rozmie. Nálada trhu pre tento segment je negatívna. Myslím si, že Ačkové shoppingy majú naďalej dobrú budúcnosť a URW má špičkové portfólio, víziu i preukázanú excelentnosť v prevádzke svojich centier. Asi 3 roky dozadu som niečo investoval do Pražského OC Harfa.Pozíciu som tento rok uzavrel a nahradil URW. Ako jeden z dvoch titulov exponovaných na reality, ktoré držím.

Big Lots 

Výsledky zverejnené minulý týždeň potešili – bol masívny short squeeze :). Mne po analýze vychádza, že tento titul je veľmi podhodnotený. Obchodoval sa za P/E výrazne pod 7. Na takúto nízku cenu ho tlačí veľmi negatívny sentiment a i to, že Big Lots vykazoval posledné roky minimálny rast. Až na pár drobností sa mi páči plán manažmentu, dáva mi zmysel a verím v naštartovanie rastu. V zásade je to o tom, aby dokázali zvýšiť objem predaja a ziskovosť na svojej mohutnej flotile obchodov a posilniť v online.  Za riziko považujem výber sortimentu a to že stratégia nebude fungovať – niektoré veci, ktoré predávajú sú otrasné.  Big Lots je moja najväčšia pozícia.

Tesla

Z Tesly som vyskočil. I keď som stále veľký fanúšik, mám obavu o udržateľnom raste dopytu modelu 3. To je pre mňa dôležitejšie ako ziskovosť. Optimizmus mi prišiel trochu prehnaný a z toho dôvodu som väčšinu pozície uzavrel. Budem sledovať. Držím skoro 30% pôvodnej pozície.  

Nova Lubjana Banka

Moja jediná banková expozícia. Verím, že má ešte priestor na rast v regióne a zároveň vysokú dividendu. Jeden z najlacnejších bankových titulov. 

Xiaomi 

Tento titul považujem za zaujímavý ak a) si myslíte, že marketshare bude rásť b) Xiaomi bude schopné (a ochotné) zvyšovať maržu.  Ak veríte v obe, môže to byť super investícia. Zatiaľ držím menšiu pozíciu.

Energy Transfer 

Špekulatívna investícia v segmente, ktorý dostal poriadny hit posledné roky. Fundamentálne veľmi podhodnotený titul.

Namesilo

Doménový registrátor 🙂 Čo dodať.  

O2 CZ

Jeden z málo titulov v ČR, ktorý sa mi páči. Operátori boli tento rok riadne zdecimovaní, už sa trochu pozviechali. O2 preto, lebo držím CZK + dokážem trošku sledovať čo robia a ako, narozdieľ od iných TELCO vo svete. O2 má tiež atraktívnu dividendu. 

Ďalej držím tieto tituly, ktoré mi svietia na červeno. 

Twitter

Napriek slušnému poklesu som pozíciu zatiaľ nenavýšil. Posledné výsledky boli slabšie, ako som očakával. 

Bragg Gaming 

Veľmi špekulatívna expozícia na gaming priemysel. 

Pyxus

Špekulatívna expozícia cez tabacco cez marihuanu. Malá pozícia, ale tu percentuálne tu však hučím veľmi. Mal som predať, no držal som ju preto, lebo tie výsledky podľa mňa nie sú také negatívne. Tento titul bol celkovo veľmi volatilný i v minulosti, no dlh + expozícia na marihuanu ho poslala takto hlboko. Chcem si počkať na ďalší report.  

Grayscale Bitcoin Trust, Bitcoin tracker one + BTC.

Pozícia je väčšia, som tu skoro -30%, toto je pre mňa longterm play. Riziko samozrejme vysoké. 

Cubesmart 

storage REIT

——————————————————————————————–

V portfóliu mám ešte 4 tituly o ktoré zatiaľ nechcem zverejniť + pár investícií na neregulovaných trhoch. Celkovo je mojím zámerom nedržať viac ako 20 akciových titulov. Výnimkou môže byť segmentová expozícia ako BTC (kde BTC držím cez 3 inštrumenty). BTC však beriem ako osobitnú kategóriu.

A čo SHORT pozície? 

Som zľahka short na LYFT a SNAP a na potencialnom shortliste mám aktuálne Carvanu. Bol tam ešte Wayfair, z ktorý som však pri prepade na 85 uzavrel. To ako rýchlo viem zmeniť názor demonštruje, že na carvane som bol pred Q2 v long expozícii cez opcie (úspešne) a momentálne sa nachádza na short kandidátke :).  Short treba viac sledovať a to mi vôbec nevyhovuje.

Najúspešnejšie trady tohto roka boli Tesla + CROCS, PMI ,kde som čast a celé  pozície u  zavrel.Ostatné držím ďalej.  To čo zatiaľ nevychádza som popísal vyššie + opcie mi v priemere nevyšli tak, ako som si predstavoval. Zachránila to Carvana.