Už som tu písal pár postov ohľadom investovania. Sporadicky sa tomu venujem, teraz som si zrovna dal pauzu, pretože som si musel utriasť iné veci + trh je dosť nestabilný (čo je zároveň príležitosť), treba vedieť povedať príležitosti nie :).  Zatial som v rozmnom pluse. Nedosahujem násobky vloženého kapitálu ako napr. bláznivý Schickelgruber, ktorý vám dáva krásne tipy. Jednak na to nemám gule do toho dať viac peňazí,ale hlavne viem, že ešte nie som ešte ready (peniaze musíte hlavne udržať, na to nezabúdajte) a celkovo tomu nevenujem toľko času koľko by som mal a beriem to tak, že sa učím a musím to ešte vypilovať. Teraz som sa však musel venovať viac môjmu podnikaniu a iným veciam, ktorým som sa chcel venovať.

Aký je môj prístup? V prvom rade nezabúdam, že som viac špekulant, ako investor na burze, ktorý sa vyzná v rôznych číslach, hrabe sa vo výkazoch a účtovníctve. Neinvestujem dlhodobo, nehrám sa na Warrena Buffeta. Mám vlastnú stratégiu, postavenú na tom, čo by mohla byť moja silná stránka. Viac to mám celé postavené na úvahách a špekuláciách a riziko rozkladám jednak medzi viac titulov a zároveń validujem moje úvahy tým, že sa musím triafať do akcií ktoré rastú, aj ktoré klesajú.Zvyšujem tak pravdepodobnosť, že trh porážam skutočne ja.

Ľahko podľahnete tomu, že ste našli recept na úspech. Musíte priznať, že občas váše akcie vyvezie šťastie. Musíte dať preč výčitky, nemal som predať, nemal som kúpiť, mal som predať neskôr. Je nutné to vstrebať ako informáciu. Ja tvrdím, že ideálne je, keď prežívam čo najmenej radosti, aj smútku, jednoducho vytlačíte emocie na druhú koľaj. Nie je to úplne ľahké. Učím sa zároveň akceptovať, že robím a budem robiť chyby.

Naposledy mi najviac vyšla investícia do shopify, kde som toaj tak nezvládol ideálne a nedodržal to, čo som si stanovil.

Ako vyzeralo pár mojich úvah, ala špekulant?

1) firma rastie

vytváral som si na shopify účty a v zdrojovom kóde som si vydoloval číslo účtu. Podľa všetkého to rástlo chronologicky. Vytváral som si účry a sledoval som, ako rastú registrácie v čase, či spĺňajú očakávania, alebo nie.

2) cena mi prišla ok vzhľadom na náladu trhu.

3) myslim si, že menšie eshopy si stále nájdu svoje miesto. Proste je tu stále veľký trh pre ľudí, ktorí hľadajú exkluzívne/špecifické produkty ktoré proste na amazone, ani aliexpress nebudú. A bol som skeptik v prípade aliexpres.

4) páčilo sa mi, ako robili FB reklamu.

5) páčilo sa mi, ako robia mailing

6) páčil sa mi ich focus na produkt

7) je tam šanca, že ich kúpi niekto, ala amazon/aliexpress a vznikne bonus.

8) vysoká lojalita zákazníkov = dlhodobý stream revenue

9) tošku som si prešiel ich čísla

+ pár ďalších úvah/dôvodov.

v zásade je mi jedno, či je firma predražená, ak trh akceptuje ceny. Dôležité je, aby som si chránil pozície, ak sa to celé rozpadne. Takže sa snažím v pozíciach nebiť príliš dlho + shortovať akcie.

Upozorňujem, že toto je stratégia, ktorá mi aktuálne vyhovuje a zároveň to neznamená, že sa vždy držím toho čo hore popisujem. Proste občas treba urobiť výnimku. Záleží na okolnostiach. Možno vám ale niečo z toho pomôže.

V každom prípade, ľahko môžete mať veľké straty, ja som mal otvorených dosť pozícií počas turbulentného obdobia, no našastie sa mi podarilo z toho úspešne povyskakovať.