Každý investor by si prial nájsť firmu, ktorá mu prinesie dvojciferné znásobenie v nasledujúcej dekáde (ala shopify). Podľa mňa predchádzajúcich desať rokov bolo jedno z najlepších časových okien, v ktorom toto bolo možné. Bohužiaľ, ja som nebol dosť chytrý na to, aby som túto príležitosť využil 🙂

Podľa môjho názoru, stockpicking bude nasledujúcich desať rokov ťažší. Dôvody? Bezprecedentný rast a aktuálne vysoké valuácie môžu (a nemusia) priniesť nižší return. Čas koľko firmy ostávajú privátne, kým urobia IPO sa veľmi predĺžil a firmy idú na trh oveľa väčšie, čo znižuje možnosť nájsť firmy, ktoré majú oveľa viac rastu pred sebou, ako za sebou. VC fondy zmenili pravidlá hry  a preto si myslím, že investícia časti portfolia cez (dobre vybrané) VC fondy prinesie lepší return, ako indexové fondy. Treba si však uvedomiť ich nelikvidnosť i rizikovosť (diverzifikovať cez viac).

Aké príležitosti vidím ja?

Trh ako vždy bude posielať pár firiem do nemilosti a myslím si, že sa to bude diať častejšie ako doteraz.

Firmy, ktoré majú jasný fundament, unikátny produkt  a totálne dominujú svojmu trhu, alebo aspoň časťou ich produktov, budú vedieť priniesť slušné zhodnotenie v dlhodobom horizonte i napriek tomu, že sa patria k tým drahším a s veľkým capom.

Určite bude mnoho firiem, ktoré narastú desať a viac násobne. Len si myslím, že to bude ťažšie ich identifikovať a VC si z nich ukusnú ešte viac.

Trpezlivosť, timing, circle of competence, koncentrované portfólio, ochota primerane riskovať, to sú kw na ktoré bude treba optimalizovať mindset 🙂