„Dnes tu máme koronavirus. Ale trhy na něho ani zdaleka nereagují jako dříve na SARS.“  Začal by som citáciou investora Ondřeja Tomka. Myslím, že do týždna na to, začali trhy padať.

Takže, keď sa takto mýlil najúspešnejší český investor, naozaj sa nemusíte cítiť zle :). Odporúčam prečítať a dať do kontextu s udalosťami dnešných dní, je to zaujímavé. Dovolím si vysloviť názor, že šťastie a odvaha v tomto príbehu hrá dosť veľkú rolu. 

Priznám sa na chvíľu som uveril aj ja tomu, že náš vírus nehitne a preto som pozície znížil menej, ako by som si teraz prial.

Nedávno som postol tweet, že korekcia je skvelá príležitosť zistiť, ako veľmi sa bojíte o peniaze. Ako to zvládate keď ste -10%? – 20%? – 50%? Odporúčam si to vizualizovať, lebo mnoho ľudí potom panikári.  Keďze som niečo také nemal možnosť dlhšie otestovať a nedá sa to simulovať, môžem skonštatovať povedať, že som v pohode. Samozrejme i mne tam svieti slušný mínus (aby sa niekto nemusel pýtať aký veľký je môj neúspech :))) zverejňujem. Som cca -12% o, ak nerátam BTC. S BTC -17%.) Nakupoval som vacsinu v 2H2019.  Ja som stihol odpredať  25% porfólia pred prepadom (aj s posledným zvyškom Tesly) a momentálne mám zainvestovaných cca 55% a 45% som cash (z toho, čo je vyhradené na akcie).  Oveľa viac ma však trápi to, čo momentálna kríza môže znamenať pre ľudstvo a ekonomiku. Každý deň svoj názor dosť mením – dynamika je fakt divoká. Je to ako pozerať akčnú drámu…

Situácia je komplikovaná. Nerealizoval som žiadne dokupy, pretože som čakal ďalšiu Black Swan. Tá prišla včera, keď sa prepadla cena ropy. Neviem či trhy pôjdu ešte zásadne dole, ale na rast v podstate nie sú dôvody.  Epidémia paralizuje zadĺžené Taliansko a Španielsko a totálne zdecimuje príjem z turizmu. Vyzerá to tak, že turizmus tento rok prakticky nebude existovať. Ak štáty EU prijímajú opatrenia pomaly, tak určite ich budú aj pomaly rušiť.

Myslím si, že ten dopad bude celkom veľký.  A CB ani mnohé vlády si nenechali veľa rezervy na to, aby to mohli riešiť. FED úplne trápne a nevhodne znížil úrokové sadzby a vystrelil slepý náboj. Nie je známe ani to, ako si budeme ďalej spolunažívat s COVID19…

Obávam sa, že COVID19 ešte môže nabrať okrem Talianska dynamiku aj v Španielsku, Francúzsku, USA, ale aj ostatných krajinách. Ak opatrenia v iných krajinách sú na úrovni Slovenska… :/ Keď sa pozrieme na Slovensko, za tú závislosť na automobilkách si pýtame strašne dostať po papuli. Je to fakt zlé… No nová vláda sa nudiť nebude.

Aby som nezabudol na BTC, ktoré sa nedrží tak ako sa očakávalo od jeho fanúšikov. Na hodnotenie je priskoro. Keď je na trhu panika, tak to stiahne mnoho rýb z BTC. Som mierne sklamaný, no neutekám z boja. On ten prepad vlastne nie je tak veľký vzhľadom na také volatilné aktívum.

Môj investičný názor – na nákupy je ešte čas, pretože pozitívne správy nie sú na obzore. Ak by som bol napr len 30% zainvestovaný, asi by som už niečo nakúpil. No tých udalostí sa deje toľko naraz a miešajú sa spolu tak, že som viac nakonený tomu, že sa to ešte zhorší. Ak sa vyskytne nejaký silný deň, 5-10% ešte pustím a s nakupovaním ešte chvíľu počkám. No možno zajtra zmením názor! 🙂 O chytanie dna sa ale nesnažím.

Hlavne si všetci držme palce, pretože táto recesia by mohla byť horšia, ako v 2008. Ktorú som si ja vlastne vtedy vôbec ani nevšimol. Dosť sme si od vtedy všetci zvykli, že sa máme dobre a že všetko rastie… V každom prípade, či to zvládneme do pol roka, alebo o 3, alebo o 5. Dostaneme sa z toho.