Posledný rast bitcoinu ma motivoval sa na na to trochu viac pozrieť. Môj názor na bitcoin som zmenil, na altcoiny nie. Aj keď sa možno ukáže, že niektoré z kryptomien nájdu využitie a ich hodnota porastie (stavil by som sa, že to budú max jednotky zo všetkých, ak vôbec), nemyslám si, že by som mal šancu identifikovať ktoré to budú. Takže žiadne nevlasním a i v roku 2018 som ich mal len pár a v malých objemoch.

Čo sa týka bitcoinu – jeho pád na 3000$ za cca 15 mesiacov a rast na 13000$ dodal tomu celému iný kontext. Konkrétne:

z pohľadu vysoko rizikových aktív sa to čo sa udialo s bitcoinom približuje pohybu hodnoty inovatívnej firmy, ktorá chce meniť industry a naráža na rôzne problémy. Nie je úplne raritné, že takúto volatilitu nájdeme u niektorých firmách, ktoré su obchodnované na burze. To že sa bitcoin dokázal dostať naspať na 65% ATH, a trvalo mu to až „15 mesiacov“ je veľmi pozitívny signál – oveľa horšie by bolo, keby sa hodnota vrátila spať rýchlo, pretože by bol zase viac v špekulatívnom pásme. Tento pomalší rast pomohol do seba vstrebať viac „dlhotrvajúcej“ hodnoty. Altcoiny zhoreli, ale to sa nikto nemôže čudovať 🙂 a nemyslím, že to vôbec treba komentovať 🙂 Bitcoin do seba vstrebal časť peňazí, ktoré ležali v altcoinoch, a mnoho ludí BTC vôbec nepredal a pri jeho poklese bol málokto ochotný nakupovať – čo zase strhne cenu dole. Stále je hodnota bitcoinu výrazne/hlavne postavená na viere tých, ktorí ho vlastnia s vidinou väčšej hodnoty do budúcna.Keď si čítate, že môže mať hodnotu až milión, nechce sa vám ho predávať pri 10000$.Myslím si, že mnoho ľudí tak uvažuje.

Ak by dnes každý vlastník bitcoinu nechcel predať žiadny bitcoin, pretože ho považuje za oveľa vzácnejší, ako je aktuálna cena vyjadrená vo fiat mene, cena pôjde rýchlo nahor až po sumu, ktorú je niekto ochotný zaplatiť.

Čo je na poslednom raste ceny BTC celkom zaujímavé je ešte to, že podľa môjho researchu to nebol retail, ktorý nakupoval a výraznú časť rastu spôsobilo to, že sa na bitcoin začali pozerať investori a to nie len z pohľadu špekulácie. Zosilneli argumenty, prečo by mal byť btc cenný a mohol by sa zaradiť medzi uchovávatele hodnoty, resp. ako potenciálne platilo. Ja si skôr myslím, že bitcoin má potenciál skôr ako podkladové aktívum, nad ktorým (ak vôbec) vznikne iná kryptomena, ktorá preberie funkciu platidla (niečo ako libra napríklad). Bitcoin sa tak zaradí do koša, ktorý túto menu kryje a derivuje sa od neho hodnota tejto meny, resp. bude sa dať za túto menu zameniť.

Je veľmi lákavé pozerať sa na bitcoin ako špekulaciu. 99.5% ľudí btc, nevlastní a  logicky si tak trochu niektorí (takí my ľudia sme) prajú, aby mali pravdu, a ostatní sa mýlili (pretože zmeškali možnosť nakúpiť lacno) – o tom inokedy :). Aj z toho 0.5% ľudí čo boli v krypte namočení a určite viac ako polovica prerobila a to výrazne. A tí čo na ňom zarobili, zarobili max jednotky miliard dollárov a nebude ich veľa, možno menej ako 5 ľudí na svete – zatiaľ. Zároveň bitcoin oslavuje 10 rokov. Čiže na potenciálnej prelomovej „technológii“ niekto za 10 rokov zarobil max nižšie jednotky milliárd dollárov a z toho časť z nich je vlastne nelikvidná. V tomto kontexte, by som bol obozretný s pojmom bublina v prípade BTC.V prípade krypta, je to pomenovanie podľa mňa oprávnené. Ambícia Btc uspieť, napĺňa reálnu potrebu riešenia/zmeny.

Áno, ak bitcoin zase padne na 8000$, alebo 6000$ či menej, nebude to vyzerať úplne dobre :). Za najväčšie riziko pre bitcoin považujem potenciálnu bezpečnostnú dieru, alebo ban od vlád (čiže niečo čomu je náročné dobre rozumieť – technológie a niečo čo sa nedá  ovplyvniť – zákony.). Vtedy by sa jeho hodnota mohla výrazne prepadnúť až k stovkam dollárov za BTC.To, že sa BTC nedá transferovať úplne komfortne, to neumožňuje ani zlato, ku ktorému je BTC často prirovnávaný. Takže BTC je zatiaľ výrazne viac komodita, ako platidlo.To, že manipulácia s btc je zložitá, je dobre , pretože čiastočne limituje možnosť špekulácie a dáva tak časový priestor, ktorý je nevyhnutný pre potenciálnu adaptáciu.

Zároveň za 10 rokov bitcoin do seba nasal veľmi veľa energie (čas ľudí, peniaze, elektrina). Priamo a ešte viac nepriamo sa muselo minúť/investovať veľa penazí  myslím si, že toto bitcoin do seba naakumuloval a keby som to mal naceniť, tak tipujem, že je to na úrovni 6000 – 8000 dollárov. Zlato má hodnotu pre to, lebo a) je ho málo b) má praktické využitie c) jeho získavanie je drahé. Aká je reálna hodnota BTC? Môj názro je, že okolo 6000 – 8000 dollárov je jeho vnútorná hodnota. Neviem to však dokázať, ani sa dávať do role analytika, to určite nie som. Je bežné, že aktíva obchodujú za cenu, ktorá nezodpovedá „skutočnej“ hodnote. To je vlastne aj dôvod, prečo investujeme. Kúpiť pod cenou, alebo odhadnúť, že niečo čo je drahé bude ešte drahšie a reverzne ti isté na strane shortovania. Zároveň sa dnes oveľa viac zohľadňuje potenciál a rast v budúcne. Schopnosť vedieť odhadnúť potencíal firmy a vidieť viac akú by mala mať hodnotu, ako to aká je jej hodnota, je stále viac dôležitý skillset v dnešnom svete investící. Nie je to niečo, čo by nebolo predtým.Dnes musíte vidieť ešte ďalej, ako kedysi (a máte na to i nástroje, ktoré kedysi neexistovali).

Zaujímavé bolo pozorovať ako bitcoin narástol, keď čína devalvovala menu – bitcoin vzrástol najviac zo všetkých – viac ako zlato, viac ako ktorákoľvek mena, či akciové indexy. Inými slovami – bitcoin sa ukázal ako hedge voči iným aktívam a centralizácii. Pomohol tomu i ešte stále malý market cap.

Je neuveriteľné si predstaviť, že v roku 2050 bude normálne, ak človek vlastní akcie, nehnuteľnosť, hotovosť, zlato a nejakú časť má v kryptomene? (možno bitcoin). Argumentácia proti bitcoinu je postavená často na racionálnych argumentoch a jeho nehmotnosti. Je racionálne založiť startup na problém, ktorý neexistuje, alebo problém, na ktorom sa popálilo X firiem? Nie je, ale aj tak sa to deje a občas s úspechom, ktorý prináša brutálne prémium (ako funkciu rizika). To, že sa dnes posúvame do digitálneho sveta je jasné. Dnes existuje veľa majetku, ktorý nie je fyzický a má obrovskú hodnotu. Najjednoduchší príklad sú zdrojové kódy aplikácií/softwaru. Tento softvér plní nejakú úlohu a preto má hodnotu. Asi sa zhodneme na tom, že zdrojové kódy vyhľadávača google + adwords/adsense budú mať hodnotu desiatok miliárd dollárov. Sú bezcenné, ak by sa nepodarilo vyťažiť z nich ich potencál. No ak sa správne použijú a inovujú, ich hodnota stúpa priamo úmerne s hodnotou, ktorú prinášajú miliardám ľudí.  Bitcoin je virtuálny kód… prinesie miliardám ľudí hodnotu?

Na záver chcem upozorniť, že krypto je veľmi rizikové a môžete prísť o veľa peňazí a toto v žiadnom prípade nie je investičné doporučenie, aj keď postom som sa zameriaval na argumenty v prospech hodnoty bitcoinu. Je to len môj názor a môžem ho už zajtra zmeniť  (tak ako sa už stalo a často sa tak deje ) a nemusím k tomu napísať nič, ani o tom čitate. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa riadili svojim rozumom, zvážili vašu akceptáciu rizika v kontexte vašej životnej situácie. Vždy si spravte svoj vlastný research, prípadne sa venujte tomu v čom ste dobrí a čomu rozmiete – to je väčinou tá najlepšia cesta po finančnej aj mentálnej stránke.