Hyperia Group

Tento rok ma veľmi bavil a užil som si to so všetkým pozitívnym aj negatívnym. Niekedy v roku 2017  som si  uvedomil, že som narazil na moje limity manažovať firmu (fakticky toto nastalo už oveľa skôr) a bez toho, aby do teamu prišiel niekto so skúsenosťami, by to ďalej išlo veľmi ťažko. Daniel, náš COO, k nám nastúpil koncom 2018 a dostal slobodu rezať :). Po navnímaní nášho biznisu sme hlavne v prvej polovici 2019 urobili množstvo procesných zmien.Hlavným cieľom bolo zjednodušenie, zefektívnenie a príprava pôdy pre zdravý rast. Zmenil sa systém odmeňovania, dochádzka, účtovná firma, reportingy a X rôznych menších, či väčších vecí. Za túto skúsenosť som strašne rád a teší ma progres. Kopec práce nás ešte čaká. V 2020 chceme zvýšiť efektivitu a kvalitu produktov, zapracovať na vzdelávaní a ďalej zdravo rásť. Očakávame, že iniciatívy a investície, ktoré sme urobili tento rok začnú nosiť hodnotu. Všetci urobili kus práce a som hrdý na všetkých hyperákov a teším sa na 2020!

Viac  v tejto infografike

Investície

V prvej polovici roka som takmer nemal priestor čokoľvek iné riešiť. Práce bolo veľa. Prirodzene ma to nepustilo k iným záležitostiam a moju túžbu vŕtať sa v iných veciach som úspešne potláčal. Čo sa týka akciových trhov, tak tam som od konca roku 2016 nemal dobrý pocit z toho a bol som dosť presvedčený o zásadnej korekcii. Investovať do akcií sa mi veľmi nechcelo a držal som len málinko. Toto som tento rok prehodnotil až v druhej polovici 2019 a našiel viac času sa tomu trochu venovať. Veľmi sa nehrniem do technologických firiem a preferujem „value“ investície. Rád by som pridal ešte nejaké viac rastové tituly. Je pre mňa ťažké akceptovať aktuálne valuácie. Hodnotiť performance nemá zmysel, je to strašne krátka doba.  Tento rok bol pre akciové trhy veľmi priaznivý.

Čo sa týka firiem a projektov, pozerám sa hlavne po biznisoch, ktorým rozumiem, a zakladateľ je schopný  samostatne exekuovať.  V Česku i na Slovensku je kopec fondov i súkromných investorov a viac a viac do SK/CZ firiem investujú  zahraničné fondy. Takže reálne musíte byť veľmi aktívni, aby ste investíciu urobili, a to vyžaduje si to značné úsilie. V každom prípade, ako niekto kto firmu budoval a riadil, rád podporím zmysluplné projekty.  Páči sa mi ecommerce, marketplace, performance  projekty, ale i projekty z oblasti zdravia a ekologickým presahom.  Nakoniec som koncom roka urobil investíciu cez CrowdBerry do GymBeam.

Ešte komentár k niektorým iným „kategóriám“.

 

Biznis – najlepší rok

Šport – v priemere cvičím aspoň dvakrát týždenne. To je ok, ale  chýba mi viac bežného pohybu. To, že veľa sedím, stále veľmi cítim. Ku koncu roka som pridal gymnastiku 🙂 Takže mám teraz troch trénerov :))). Posilka, gymnastika a fyzio. Je tu progres, stav sa mi zlepšil, ale mám svoje chvíľky. Toto je pre mňa dlhodobo veľký challange, pretože šport mi tak trochu ubližuje i pomáha zároveň 🙂

Vzdelávanie – tu to neflákam. Niekedy vyprokrastinujem, ale každý deň niečo čítam a počúvam niekoľko hodín. Tento rok by som chcel pridať španielčinu. Snáď konečne!

Strava – tu by som si dal 3ku. Húsenková dráha. Toto sa mi nedarí dostať pod kontrolu.

Cestovanie – pocestoval  som tento rok trošku menej ako som chcel. Chcel som jeden mesiac stráviť v Londýne a mrzí ma, že sme nedali náš pravidelný trip s kamošmi :/ Bola to už taká pekná tradícia. Musíme napraviť! Rád zmiznem niekam, kde som nebol a len tak sa flákam. Priveľké dobrodružstvá nie sú pre mňa.  Dovolenkoval som na Azoroch a Madeire, potom som absolvoval viacero tripov do rôznych miest. Všetko v okruhu, kam sa dalo ísť autom.

 

PS: Ak chcete pridať link na váš report, odkaz môžete vložiť do komentára.

ako Bonus pripájam pár fotiek z 2019.