Dostal som otázku od Lukáša smerom k stavu trhu s .SK doménami. V zásade už samotné pomenovanie „trh s .SK doménami“ je príliš pompézne a lichotivé. Slovensko je malinká krajina a sila kapitálu IT chlapcov, ktorí robia biz na nete, je už len v porovnaní s ČR mizivá. Takže, jednak je tu málo peňazí a ak ich aj niekto má, tak aj tak chce nakupovať často extrémne lacno. Už len v porovnaní s ČR, kde sú investori až na pár výnimiek veľmi konzervatívni.Oproti Slovensku už majú predsa len trošku agresívnejší štýľ :), ale to som trochu odbočil.

V zásade, každú SK doménu, ktorú som predal za lepšie peniaze, išla do ČR. Sám mám skúsenosť s investorom, ktorý sedí na miliónoch a dva roky sa snaží kúpiť doménu, ktorú si ja cením tak na 50k Euro (jedna z naj v portfóliu). Jeho salesák mi vyvolával štýlom: ,,Keďže je dnes pekný deň, čo keby som Vám ponúkol 2000 Euro.“ :))).

Pár rokov späť bolo možné kúpiť pekné domény za dobré peniaze. Držali ich často ľudia, ktorí nedokázali dobre odhadnúť cenu. Domény ako  saty.sk ponúkali za rovnakú cenu, ako napríklad hryzdarma.sk, alebo lcdmonitory.sk.Túto príležitosť som využil i keď som prišiel už trošku neskôr.Čo sa dalo som sa snažil kúpiť.

Sám som takto vykúpil napríklad jedného domainera, pri ktorom som si povyberal najlepšie kúsky a dostal hromadnú zľavu.Celá investícia (30-40 kusov) sa vrátila dvoma predajmi.

Bol som síce optimista a pri SK doménach som veril, že cena prémiových domén porastie, uvedomoval som si však, že trh je malý. Preto som zvolil taktiku „follow the traffic“.
Zameral som az na pár výnimiek len na domény, ktoré majú potenciál type-in návštevnosti. Môžem ich teda držať roky a a budú mi generovať príjem a zaplatia sa oni, aj ich správa. Vďaka tomu som nemusel byť nervózny a v portfóliu už mám kúsky, ktoré len parkovaním zaplatili ich nákupnú cenu.

Domény predávam podľa názorov záujemcov draho. Nie pre to, že som nenásytný a len tak strielal cifry. Naozaj si svoje portfólio cením. Vďaka tomu, že podnikám na nete, dokážem sa lepšie pozrieť na komerčný potenciál domény, takže cenu domény u mňa určuje hlavne  unikátnosť + jej komerčný potenciál.

Ale aby som odpovedal na otázku – podpriemerné sk domény dropovať, priemerné SK domény ako emoda.sk ikvety.sk, ktoré spomínal Lukáš už často tiež dropujem. Niekto by za ne síce mohol dať pár stoviek(aj tísíc), ale je ich nutné držať veľa, je to ako športka. Prípadne ich aktívne predávať (a čas má tiež hodnotu) a mne sa to pri mojich aktivitách vôbec neoplatí. Takže podľa mňa sa s nimi neoplatí zaoberať, pretože ich treba ponúkať aktívne (čo znižuje cenu), alebo ich držať v počte aspoň nižších stovák, aby sa vám niekto začal ozývať. To však zvyšuje náklady a SK domény sú dosť drahé. Ešte môžete mať fakt dobrý cit a držať len tie najlepšie kúsky, čo je pri SK trhu nepravdepodobné, pretože cit pre domény a ich cenu sa cibrí hlavne predajmi.Na to je SK trh príliš malý.

Takže zhrnul by som to tak. SK trh som ovládol ja :))), nejaké to euro ešte môžete na doménach zarobiť, ale oproti iným možnostiam je to fakt komplikovaná a neistá cesta s nízkym potenciálom zárobku.Karty sú už rozdané a na takom malom trhu sa tie omrvinky proste neoplaí zbierať. Keď už, tak sa pustite do globálneho trhu, čo je ťažké, ale potenciál je neprekvapivo úplne niekde inde.