Príspevok na charitu ako daňovo uznateľný náklad?

Pridané on Nov 13, 2014 | 4 comments


Včera ma napadla jedna vec. Firma prispeje na charitatívny projekt. Dá si to normálne do nákladov. To, že firmy prispievajú na charitu im okrem iného zlepšuje imidž, takže z toho môžu profitovať (ak to robia rozumne). To znamená, že to môže byť vnímané ako marketing a to znamená legitímny daňový náklad. Takže myslím, že je šanca, že by si to firma mohla obhájiť ako uznateľný daňový náklad :) Uvažujem príliš naivne?Je to riskantná operácia, ale šikovný právnik, by to v prípade problémov mal šancu obhájiť.

 • michaldragan

  ehm, to by musel byť šikovný právnik, aby to obhájil, že si na základe toho udržal zisk, resp. získal nové zákazky. Inak, je to len klasicky dar a ten nie je daňovo uznateľný :/

 • Maigi

  pokud vím, tak na tohle je vyloženě zákon. U nás je to tuším 2-15% ze základu, které si můžeš odečíst na charitu jako živnostník a až 10% jako firma. Ty procenta se budou v letech měnit, chce to zjistit aktuální stav. Nemusíš nic vymýšlet ani obhajovat.

 • fandor

  Je to přibližně tak jak píše Maigi. Mně teda přijdou jako lepší způsob na tvoření nákladů odpisy :D

 • http://www.ritmus.sk/ Ritmus

  Ta moja myslienka nebola uplne spravne pochopena. Viac ako o to vytvorit si naklad mi islo vytvorit si naklad tymto sposobom a obhajit si to. Proste obhajit si to, ze ten prispevok na charitu ma dopad na vnimanie firmy a lepsie vnimanie firmy prinesie peniaze. Takze skor som to myslel ako mentalnu vyzvu si to proste vybojovat v niektorych pripadoch.